Informacja prasowa z dn. 06.06.2019 r.

Informacja prasowa z dn. 06.06.2019 r.

Zarząd Iglotex S.A. podsumowuje pierwszy etap działań naprawczych w  kluczowych obszarach po pożarze zakładu w Skórczu.

Skórcz / Warszawa, 6 czerwca 2019 r.: Od pierwszych godzin po wybuchu tragicznego w skutkach pożaru w nocy z 26 na 27 maja 2019 roku w zakładzie produkcyjnym firmy Iglotex S.A. w Skórczu – specjalna grupa kryzysowa powołana przez Zarząd Spółki analizuje dostępne możliwości oraz realizuje złożone i wielokierunkowe działania naprawcze w kluczowych trzech obszarach:
⎯ zapewnienia kontynuacji zatrudnienia pracowników zakładu w Skórczu,
⎯ reorganizacji i przywrócenia produkcji kategorii produkowanych dotąd w Skórczu, w lokalizacjach zastępczych,
⎯ przywrócenia niezakłóconej dystrybucji kategorii asortymentowych, realizowanej wcześniej z oddziału w Skórczu.

„Według naszych bardzo wstępnych szacunków – zniszczeniu uległo około 98% parku maszynowego, około 90% infrastruktury technicznej oraz 80% powierzchni biurowej oraz produkcyjno-magazynowej. Skala zniszczeń jest ogromna. Ta nadzwyczajna, bardzo trudna sytuacja postawiła firmę przed wielkim wyzwaniem – wymagającym podjęcia w krótkim czasie szeregu ważnych decyzji w każdym z obszarów, który ucierpiał. Skierowaliśmy wszelkie siły na działania, które mają na celu zminimalizowanie skutków tej tragedii dla wszystkich grup, których ona bezpośrednio dotyka tj.: około 700 pracowników i współpracowników zakładu w Skórczu, około 300 dostawców oraz ponad 4600 klientów i partnerów biznesowych” – komentuje Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu Iglotex S.A.

Zapewnienie kontynuacji zatrudnienia pracownikom zakładu w Skórczu

Spustoszenie, jakie poczynił pożar, przekłada się bezpośrednio na sytuację 700 pracowników zakładu w Skórczu i ich rodzin (tj. blisko 3000 osób). Od pierwszego dnia priorytetem dla Zarządu Iglotex S.A. jest podjęcie konkretnych decyzji i działań, które zminimalizują skutki pożaru i zabezpieczą wsparcie dla wszystkich zatrudnionych osób.

Sytuacja blisko 150 pracowników części dystrybucyjnej oddziału w Skórczu została już w 100% opanowana. Wszyscy pracownicy z części dystrybucyjnej, wraz z flotą, zostali w całości alokowani do sąsiednich oddziałów firmy Iglotex w Gdyni, Olsztynie, Toruniu, Koszalinie i Pile.

Aktualnie, w obszarze produkcji – z grupy około 370 pracowników – 120 osób ma zapewnioną pracę, z czego w bieżącym tygodniu 60 osób zostało relokowanych do pracy w Chłodni Grudziądz, z zapewnionym dla wszystkich transportem do i z pracy. Część pracowników została tymczasowo delegowana do ochrony mienia w miejscu pożaru. Kolejna część pracowników została zaangażowana w prace nad uruchomieniem produkcji w lokalizacjach tymczasowych.

Z kolei blisko 190 pracowników części administracyjno-biurowej pracuje nieprzerwanie i wspólnie z Zarządem w ramach realizowanych działań naprawczych.

„Na tym etapie blisko 2/3 pracowników zatrudnionych w Skórczu ma zapewnioną kontynuację zatrudnienia. 1 czerwca uruchomiliśmy również pracowniczy program emerytalny na zasadach przedstawionych podczas wcześniejszych spotkań z pracownikami. Ponadto, w ramach pomocy doraźnej dla naszych pracowników podjęliśmy decyzję o wypłacie premii wynikowej wraz z najbliższym wynagrodzeniem w 100%, niezależnie od poziomu realizacji celów. Od pierwszego dnia wszystkim pracownikom produkcji, których nie alokowaliśmy do innych miejsc pracy, wypłacamy wynagrodzenie przestojowe. Naszym celem jest zapewnienie długoterminowej kontynuacji zatrudnienia wszystkim pracownikom, z tego względu prowadzimy intensywne rozmowy zarówno z lokalnymi władzami i instytucjami samorządowymi, jak również z kluczowymi w regionie organizacjami pracodawców. Liczymy, że deklaracje wsparcia, płynące do Spółki z różnych stron zaraz po tragicznym pożarze, zaowocują już w krótkim czasie konkretnymi rozwiązaniami / formami pomocy. Jest to dla nas szczególnie ważne w kontekście przyszłości zakładu w Skórczu, w szczególności, gdy spotykamy się z nieetycznymi działaniami ze strony niektórych konkurencyjnych podmiotów” – komentuje Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu Iglotex S.A.

W tej trudnej sytuacji dla Spółki – nie do przecenienia i godne najwyższego szacunku i uznania są oddolne inicjatywy pracowników zakładu w Skórczu oraz mieszkańców miasta i gminy, którzy organizują zbiórki funduszy pod auspicjami Caritas Diecezji Pelplińskiej.

Działania w obszarze reorganizacji i przywrócenia produkcji

W zakładzie w Skórczu – Iglotex produkował kilka kategorii produktowych, tj. pierogi, uszka, pizzę i zapiekanki. W ramach powołanych 6 grup roboczych, Iglotex intensywnie pracuje nad jak najszybszym wznowieniem całego, złożonego procesu produkcyjnego dla ww. kategorii produktowych w lokalizacjach zastępczych, w tym w pozostałych trzech zakładach produkcyjnych firmy Iglotex – w Grudziądzu i w dwóch zakładach w Tarnowie.

„Prowadzimy zaawansowane rozmowy z polskimi i zagranicznymi dostawcami, celem odbudowania parku maszynowego i całej linii produkcyjnej dla ww. kategorii. Rozmawiamy także z producentami z Polski i zagranicy, u których moglibyśmy czasowo outsourcować część produkcji. Nasze wysiłki w celu jak najszybszego przywrócenia produkcji to kluczowa kwestia zarówno w kontekście zaopatrywania naszych 4600 klientów, ale też sytuacji około 300 naszych lokalnych dostawców / kontrahentów (m.in. dostawców surowców, rolników i hodowców, producentów mięsa i nabiału, etc.), dla których zakład Iglotex S.A. w Skórczu był jednym z głównych odbiorców. Ich los jest także przedmiotem troski naszej firmy” – komentuje Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu Iglotex S.A.

Przywrócono w 100% niezakłóconą i terminową dystrybucję

Zarząd Iglotex S.A. informuje, że zaledwie w ciągu kilku dni od pożaru funkcja dystrybucyjna oddziału w Skórczu została odtworzona w 100% i jest realizowana z pobliskich oddziałów dystrybucyjnych firmy Iglotex, zlokalizowanych w Toruniu, Gdyni, Koszalinie, Olsztynie i Pile. W ciągu kilku tygodni Spółka zamierza zorganizować oddział dystrybucyjny w Grudziądzu, oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od Skórcza.

„Zadziałaliśmy błyskawicznie. Sytuacja jest opanowana w 100% i wszystkie zamówienia realizowane są bez jakichkolwiek zakłóceń. Zapewniam przy tym, że pomimo spodziewanych czasowych braków w kategoriach pierogi, pizza, zapiekanki i uszka, dystrybucja WSZYSTKICH pozostałych kategorii jest i w dalszym ciągu będzie realizowana terminowo i bez jakichkolwiek zakłóceń. Prowadzimy indywidualne, transparentne rozmowy z każdym z naszych klientów, uzgadniając czasowe zmiany w kontraktach, oferując inne produkty zarówno pod naszymi własnymi markami, jak też markami naszych dostawców. Jednocześnie robimy wszystko, aby w krótkim czasie przywrócić realizację zakontraktowanych usług na rzecz naszych klientów na najwyższym poziomie. Z tego miejsca chciałbym podziękować naszym klientom za wykazaną wyrozumiałość i zaufanie w tym trudnym momencie. Państwa zrozumienie i partnerskie podejście jest dla nas bardzo ważne teraz, jak i w przyszłości” – komentuje Maciej Włodarczyk.

„W obliczu wyzwań i decyzji o przyszłości zakładu w Skórczu – kluczowe dla Spółki jest także pozyskanie dostępnych form pomocy publicznej. W tym celu niezbędne jest zaangażowanie w postaci wsparcia zewnętrznego, ze strony różnych instytucji zarówno na poziomie samorządowym, jak i państwowym. Nie ukrywam, że w tym zakresie liczymy na konkretne działania ze strony lokalnych władz, w celu uruchomienia stosownych procedur formalno-administracyjnych” – dodaje Maciej Włodarczyk.

Status działań formalno-administracyjnych po pożarze zakładu w Skórczu

W dniu 29 maja br. zakończyła się akcja pożarnicza w zakładzie produkcyjnym Iglotex S.A. w Skórczu. Od 30 maja br. na terenie zakładu są realizowane procedury przez prokuratora i biegłego w związku ze śledztwem wszczętym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

W dniu 3 czerwca br. Spółka otrzymała zgodę na rozpoczęcie prac zmierzających do zabezpieczenia i przygotowania terenu do rozpoczęcia prac rozbiórkowych części produkcyjno-magazynowej zakładu, mając na uwadze konieczność oczyszczenia terenu z pozostałości zniszczonych zapasów, w tym żywności i produktów spożywczych. Aktualnie Spółka jest na etapie wyboru firm, które zrealizują pierwszy etap rozbiórki.

O Iglotex

Iglotex to firma rodzinna z ponad 30-letnią tradycją, która jest liderem rynku żywności mrożonej w Polsce. Iglotex posiada rozbudowaną ogólnopolską strukturę dystrybucji (blisko 30 centrów dystrybucyjnych), realizującą usługi dla około 45 tysięcy klientów detalicznych i gastronomicznych w całej Polsce, jak i produkcji (w tym zakład w Grudziądzu i dwa zakłady w Tarnowie), w ramach której wytwarzane są produkty mrożone i chłodzone pod markami własnymi i obcymi. Iglotex eksportuje rocznie około 20 tysięcy ton produktów do klientów z blisko 30 krajów na całym świecie. W ramach wieloletniej działalności społecznej Iglotex systematycznie wspiera ponad 50 instytucji / placówek, jak również jest sponsorem wielu eventów sportowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Kontakt:
Public Link Communications: Katarzyna Górecka, katarzyna.gorecka@publiclink.com.pl, +48 603 110 112;
Magdalena Zając, magdalena.zajac@publiclink.com.pl, +48 605 110 152

Kariera

Grupa Kapitałowa Iglotex to pewna marka pracodawcy. Nasza polityka personalna opiera się na założeniu, że najważniejszym kapitałem firmy są ludzie. Potencjał naszych pracowników przekłada się na rozwój firmy.

Polityka personalna

Najnowsze oferty pracy

region:
woj. lubelskie
dział:
Logistyka
region:
woj. śląskie
dział:
Logistyka

Aktualności

17 lutego 2020, drużyna Culinary Team of Poland sponsorowana przez Iglotex, zdobyła brązowy medal w kategorii dań regionalnych, podczas jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie – Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej.
24 lutego 2020
W dniach 14-19 lutego 2020, odbędzie się jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie – Międzynarodowa Olimpiada Kulinarna. Polską reprezentację na tych zawodach sponsoruje m.in. firma Iglotex!
14 lutego 2020
Z okazji tegorocznego Dnia Bez Oleju Palmowego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu po raz kolejny zorganizowany został cykl wykładów pt. "Olej palmowy - fakty i mity"...
3 lutego 2020